Web Tasarımcı’nın Alet Çantası

Evet bu yazıda sizler için mutlaka kullanmanız gereken, hayatınızı daha güzel yapan 🙂 aletleri(fiziksel obje/uygulama/framework) derledim(bu sefer uzun olacak merak etmeyin).

Jacobs Monarch Stick Kahve

Kahve her an lazım olabilir sonuçta bu meslekte uyku yok mutlaka yanınızda iki tane bulundurun.

Kulaklık 

Kulaklık artık her insanın yanında bulunudrması gereken birşey; insanın ne zaman motivasyona ihtiyacı olacağı belli olmuyor 🙂

Notebook

Tamam evde bir masaüstü var ama mutlaka bir notebook edinmeniz lazım. Gerek işe giderken, gerek müşterinin yanında bir kişisel bilgisayar bulundurmanız sizin için bir artı.

Brackets Editor

Açıkçası IDE mi desem editor mü desem bilemedim. Fakat ne olursa olsun harika özellikleri var örneğin bir elementin id’sinin veya sınıfının üzerine gelip Cmd(Control) + E yaptığınız zaman sizi sınıf arama derdinden kurtarıp anında küçük bir alan içinde o sınıfı açıyor. Tek özelliği bu mu? Kesinlikle hayır. Öncelikle tamamen HTML, CSS ve JS ile yazılmış. Bitmedi(bal reklamı gibi oldu) ayrıca PSD to HTML’ciler için bulunmaz özellikleri var(daha sonra bir yazımda anlatıcam). Hâla bitmedi(bitiyor sabredin 🙂 ), birde açık kaynaklı bir Adobe ürünü, gerisini siz düşünün artık.
http://brackets.io/

SASS

Aslında Less ve Stylus gibi alternatifleri olsa da SASS’ın yeri bende her zaman ayrı olmuştur. Bilmeyenler için kısaca bahsedeyim. Sass birnevi CSS’tir ama birtakım süper güçlerle, şöyle özetliyim; CSS e fonksiyonlar ve değişkenler ekleyin birde üstüne küme parantezleri unutun(ruby/python gibi).
http://sass-lang.com/

CoffeeScript

JavaScript’i seviyorum fakat bazen gerçekten can sıkabiliyor[birkere kod yazmayı unutup hangi fonksiyon hangisinin içinde bulmaya çalışmıştım(beyin sulanması)]. İşte az önce bahsettiğim Sass’ı JavaScript’e uyarlayın çok daha kolay, çok daha zevkli bir JavaScript.
http://coffeescript.org/

Twitter Bootstrap

Artık birçok site, tema veya panel Twitter’ın açık kaynaklı frameworkü Bootstrap’i kullanıyor. Kısaca açıklamak gerekirse responsive ve sade bir front-end framework siteyi 12 parçaya bölüyor ve ona göre tasarlıyoruz tabi her bir parçanın içinede 12 parça daha açılıyor onların içinede 12 parça(Bootstrapcaption) yani aslında sınırsız şekilde siteyi bölebiliyoruz(çok karıştı farkındayım).
http://getbootstrap.com/

AngularJS

AngularJS bir  javascript MVC kütüphanesidir. MVC model, view ve controller yani model(veri), görünüm ve kontrolör demektir. Türkçe konuşuyorum; hani elinizdeki javascript, html dosyaları ve veriler bazen birbirine öylesine karışır ya işte bu arkadaş onları birbirinden öyle güzel ayırıyor ki şaşırıyorsunuz işinizi kolaylaştırıyor daha mutlu oluyorsunuz :)(Merak etmeyin ilerde çok detaylı anlatıcağım).
http://angularjs.org/

Grunt

Sass, CoffeeScript bunlar güzelde her seferinde bunları compile et gerek dosyaları sıkıştır bir sürü iş alternatifleri arasında bana göre en iyi görev çalıştırıcısı. Yani tüm bu sıkıştırma derleme işlerini bir tek araç ile halledebiliyorsunuz.
http://gruntjs.com/

Github

Emin olun şu GitHub’a duyduğum sempatiyi hiçbirşeye duymamışımdır. Çünkü, bana göre Açık-Kaynak yazılımın bu kadar gelişmesini sağlayan GitHub’dır. Şöyle düşünebilirsiniz bir sürüm kontrol aracı olan Git’in internete uyarlanmış hâli. Tabi insanları cezbeden sadece bu değil bunu bir sosyal medya gibi yapmasıdır.
http://github.com/

Node.JS

Eğer Türkiye’den bir firma ile çalışıyorsanız çoğu zaman front-end tek başına onlar için yeterli olmayacaktır. İşte eğer PHP/ASP.NET[hiç sevmem(ikisini de)] gibi dilleri öğrenmek istemiyor ama sunucu-taraflı yazmak zorundaysanız yardımınıza NodeJS yetişiyor ve sunucu-tarafında javascript ile yazmanıza izin veriyor.
http://nodejs.org/

HTML5 Boilerplate

Bootstrap’e göre daha hafif bir alternatif arıyorsanız Boilerplate’i denemeniz lazım üstelik Google ve Microsoft gibi büyük firmalar tarafından kullanılıyor.
http://html5boilerplate.com/

  • Oğuzhan Serdenci

    Henüz yeterince web tasarımcı olmamışım onu farkettim 😀