Web Tasarımda Hayat Kurtaran Detaylar

Bu yazıda sizler için web tasarımda dikkat edilmesi gereken bazen hayat kurtaran bazen müşteri yüzü güldüren detayları derledim.

Renklerin gücünü kullan !

Kimilerinin hiç umrunda olmasa da aslında renklerin büyük bir önemi vardır. Örneğin Facebook, Twitter veya LinkedIn(pek sevmesem de) neden mavi rengini kullanır? Basit çünkü mavi renk gökyüzünün, geniş ufukların ve denizin simgesidir.

W3C kontrolünü yap !

W3C yani World Wide Web Consortium dayının çeşitli kuralları(ricaları) var bunlara uyalım kendisi çok birşey istemiyor zaten. Burdan sitenizi kontrol edebilirsiniz  : W3C validator

Siteyi çer çöpten arındır !

Bir zamanlar modaydı ordan burdan “üye ol” diye çıkan kedi köpek kafaları kış aylarında sitenin üzerinden kar yağması bu metodları kullanan kalmadı diye umuyorum 🙂

Flash artık sadece bir dizi adı !

Artık flash kullanmayın, ne olursa olsun! çünkü bu arkadaş internet sitenizin hızını düşürmekle kalmıyor bide geri kafalı damgası yiyorsunuz :/ Zaten HTML5 sayesinde Flash kadar(belki daha) iyi çalışmalar ortaya çıkabiliyor.

Resimleri ve dosyaları küçült !

Buda son olsun, neredeyse herkes hızlı bir internet bağlantısına sahip olabilir ama hiç bir browser yüz tane sıkıştırılmamış büyük fotoğrafı bir anda açmayı sevmez. Bu yüzden ya scroll load(kaydır yükle / bu benim bulduğum terim load more olarakta geçer) metodu kullanın yada resimleri küçültün örneğin bir önizleme resmini bir program aracılığıyla küçültün farklı bir şekilde kaydedin ve bu şekilde sunun. Bakın ne kadar faydalı :

1000 * 1000 boyutunda 72 DPI RGB bir resim yaklaşık 2.8 Mb dir :O
Bunu 50 resim için hesaplayalım 50 * 2.8 = 140 Mb epey büyük çıktı
Tarayıcı kendi yetenekleriyle bir miktar optimize etse bile bu miktar yeterli olmayacaktır. Peki resimleri küçültseydik?

100 * 100 e küçültülmüş 72 DPI RGB bir resim yaklaşık 29 kb yapar :)
29 * 50 ise 1450 yapar fakat bu sefer kb cinsinden ve biz kbleri seviyoruz :)
1450 kb ise sadece 1.4 mb yapar. Tarayıcıyı bize minnetar.